• Може да кандидатствате при нас, ако имате идея за модернизиране на земеделските стопанства или добавяне на стойност към земеделски и горски продукти.
  • Може да кандидатствате при нас, ако имате идея за развитие на малък и среден бизнес или създаване на микропредприятия.
  • Може да кандидатствате при нас, ако имате идея за развитие на туристически дейности (селски туризъм, къщи за гости и др.)
  • Може да кандидатствате при нас, ако имате идея за подобряване на услуги за населението и местната икономиката.
  • Може да кандидатствате при нас, ако имате идея за професионално обучение, информационни дейности и др.
В момента има 7 посетителя в сайта







ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ


ЕВРОПЕЙСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ-ЕВРОПА ИНВЕСТИРА В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ


ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2014-2020г.

Карта

МИГ Нови пазар-Каспичан подготвя новата стратегия
Написано от Administrator
Понеделник, 21 Декември 2015 17:20
ПДФ Печат Е-мейл

 

МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА „НОВИ ПАЗАР-КАСПИЧАН“

ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2014 – 2020 Г.

ЕВРОПЕЙСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ – ЕВРОПА ИНВЕСТИРА В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Нови пазар-Каспичан” сключи тристранен Договор № РД 50-201 / 07. 12. 2015 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по подмярка 19.1 „ Помощ за подготвителни дейности” по мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Страни по договора са Министерство на земеделието и храните, Държавен фонд „Земеделие” – РА и МИГ „Нови пазар-Каспичан” за извършване и финансиране на подготвителни дейности по прилагане на подхода ЛИДЕР, изграждане на ВОМР и разработване на Стратегия за местно развитие съгласно ПРСР 2014-2020г.

Философията на ЛИДЕР и една от най-важните му характеристики е подхода „отдолу – нагоре“ и се изисква общностен и граждански подход. За разработването на Стратегията за местно развитие на МИГ „Нови пазар-Каспичан” за периода 2014-2020 г. ще бъде приложен подхода на Форум- процеса. Форумът представлява цикъл от обществени дискусии, открити за всички граждани и сектори от общността. Стремежът е да се включат представители на всички заинтересовани от местното развитие страни - неправителствен, стопански и публичен сектор, както и граждани, които без Форума биха останали встрани от обществения дебат. Във форум процеса се прилага интегриран подход, като характерно за него е вземане на решенията ”отдолу-нагоре” - от формулиране на проблеми и потребности до идентифициране на целите и приоритетите в СМР. Друга важна особеност на Форума е, че решенията се вземат с консенсус. По този начин общността, в лицето на заинтересованите страни ще има собственост върху решенията и поема своите конкретни ангажименти за тяхното изпълнение. Цялостният процес по изготвяне на СМР ще включи следните ОСНОВНИ СТЪПКИ:

- Провеждане на социологическо проучване, с цел да се установят силните и слабите страни на територията; потребностите от финансиране по ПРСР 2014-2020 г.; инвестиционните намерения; организационния и финансов капацитет за реализиране на проекти; информационните нужди; нагласите и доверието към принципите и правилата на подхода ЛИДЕР;

- Преглед на основните нормативни, законови и стратегически документи и планове за развитие на двете общини;

- Изготвяне на социално-икономически анализ, чрез събиране и обработване на първична статистическа информация за територията на двете общини, позволяваща оценка на наличните ресурси и анализ на социално-икономическите тенденции;

- Провеждане на срещи с цел запознаване с подхода ЛИДЕР и ПРСР 2014-2020 г.; предизвикване на дискусии (форуми) за разработване на СМР; идентифициране и мотивиране на ключови представители на местната общност за участие във форумите; генериране на инвестиционни и проектни намерения;

- Обучаване и изграждане на капацитет за прилагане на подхода ЛИДЕР за екипа и местни лидери;

- Провеждане на съпътстваща публична информационна кампания за популяризиране на Стратегията за местно развитие и мобилизиране на местната общност за участие в процеса на разработване;

- Провеждане на срещи за представяне и обсъждане на разработваната стратегия за ВОМР;

- Разработване на стратегия за ВОМР, според указанията и процедурите на МЗХ;

- Провеждане на Общо събрание на МИГ за приемане на СМР

- Подготовка на формуляра и документите за кандидатстване на МИГ по покана за избор на местни инициативни групи, провеждан от Министерството на земеделието и храните.

 

Предварително одобрената безвъзмездна финансова помощ за изпълнението на проекта е в размер на 48 025.75лв.